  • PIC18F1330-I/SS
PIC18F1330-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F1330-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC18F1330-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC18F1330-I/SS
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F1330 20 Pin 40MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F1330-I/SS Overview
The package is 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-shaped. In total, it has 16 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 18F series of components. This program memory has a size of 8KB 4K x 16, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. 20 is the number of terminations on the IC chip that are present. A 8-bit operation is performed by this part. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. 8kB is the memory size of the part. PIC18F1330 is the base part number that you can use to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 40MHz and it is able to operate at a high frequency. Chips have 20 pins. There are 2 timers/counters in this device. It consists of 20 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. The device has a total of 4 ADC channels in total. The total number of bits on a chip is 8. There are 6 PWM channels that are used by the device.
PIC18F1330-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F1330-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F1330-I/SS Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • Home appliances
  • Gas monitoring systems
  • Hand-held metering systems
  • Light sensing & controlling devices
  • Petrochemical
  • Guidance-GPS
  • Process control devices
  • Instrument control
  • Smart instruments
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F1330-I/SS
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 18F
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18F1330
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    8kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Data Converter
    A/D 4x10b
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of PWM Channels
    6
  • Height
    1.85mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    5.6mm