  • PIC18F248T-I/SO
PIC18F248T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F248T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC18F248T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F248T-I/SO
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F248 28 Pin 40MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC18F248T-I/SO Overview
As a result, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. It is mounted using the way of Surface Mount. A package of Tape & Reel (TR) contains it. Devices with PIC core processors are available. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. In terms of its program memory type, it is FLASH. There are 22 I/Os on it, which makes it a very simple device. Based on the PIC18F248 base part number, it can be compared with other components. This device has terminals at DUAL. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. Part of the PIC? 18F series, this electrical component is used in a variety of applications. Using the 5V supply voltage allows for high efficiency. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC. The structure is constructed from 28 pins. A total of 28 pins are attached to it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 16kB which may be used to store programs and data. A 5V source of power is being used to run it. The system is highly efficient when working at a frequency of 40MHz. A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 5V by using it. In total, there are 4 timers and counters. CPU family PIC comprises the part. There is an oscillator type External used in this circuit.
PIC18F248T-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F248T-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F248T-I/SO Microcontroller applications.
  • Process control devices
  • Security systems
  • DDC control
  • Entertainment products
  • Radio
  • Traditional industrial transformation
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Graphic terminals
  • Binding machines
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F248T-I/SO
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 18F
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F248
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Length
    17.87mm