  • PIC18F2523-E/ML
PIC18F2523-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F2523-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F2523-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F2523-E/ML
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F2523 28 Pin 40MHz 5V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4352
Purchasing and Inquiry
PIC18F2523-E/ML Overview
It comes in a 28-VQFN Exposed Pad package. It has a number of 25I/Os. The Mounting Type of the device is Surface Mount. It is based on the 8-Bit. The It?ˉs Program Memory Type is FLASH. The device runs in -40??C~125??C TA Operating Temperature. It runs in PIC? 18F Series.
PIC18F2523-E/ML Features
PIC? 18F series
Base part number of PIC18F2523
28 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 28 Pins
PIC18F2523-E/ML Applications
  • Computer
  • Digital cameras
  • iPad
  • Playstation
  • Nintendo
  • Automatic control
  • Laptop
  • DVD\DV\MP3 players
  • Home video and audio
  • Fan
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F2523-E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F2523
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V