  • PIC18F25K20-I/SS
PIC18F25K20-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F25K20-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F25K20-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC18F25K20-I/SS
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18F25K20 28 Pin 64MHz 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 1918
Purchasing and Inquiry
PIC18F25K20-I/SS Overview
To save space, it is included in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Mounted using Surface Mount. It is available in the Tube package. A core processor of PIC is present in the device. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. Memory type FLASH is used for program memory. It has a number of 24I/Os. It has a part number of PIC18F25K20 that can be used to locate similar components. The position of the device is DUAL at terminal. As far as terminations are concerned, there are 28 terminations present. Part of the PIC? XLP? 18K series, this electrical component is used in a variety of applications. The gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/peripheral IC. A number of 28 pins are used to construct it. This mount is done in accordance with the method of Surface Mount. It is equipped with 28 pins in total. The component is included in Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 32kB. A 2/3.3V source of power is being used to run it. It performs extremely well at a frequency of 64MHz. 4 timers/counters are in use. It is one of the members of the CPU family PIC. 25 is the number of programmable I/O. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) that is higher than 3V. Using oscillator type Internal makes it work.
PIC18F25K20-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F25K20-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F25K20-I/SS Microcontroller applications.
  • X-ray
  • Washing machines
  • Playstation
  • Digital set-top boxes
  • Air fryers
  • Blood pressure monitors
  • Keyboards
  • Coffee machines
  • Walkie talkies
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F25K20-I/SS
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F25K20
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    256 kb
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm