  • PIC18F26K80T-E/SO
PIC18F26K80T-E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F26K80T-E/SO
HK JDW NO:
536-PIC18F26K80T-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18F26K80T-E/SO
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F26K80 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1399
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F26K80T-E/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERTES IN 4MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    PIC18F26K80
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
    24
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    3.6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x12b
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    17.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm