  • PIC18F44J50-I/ML
PIC18F44J50-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F44J50-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC18F44J50-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F44J50-I/ML
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18J Series PIC18F44J50 44 Pin 48MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC18F44J50-I/ML Overview
This Microcontroller comes in a 44-VQFN Exposed Pad package. With 34 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of program memory it uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in PIC® XLP™ 18J Series. This program has a program memory of 16KB 8K x 16 bytes, which is the size of the program. PIC Core processors are used in MCU. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. 44 is the number of terminations on the IC chip that are present. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. 16kB memory size belongs to the part. The base part number PIC18F44J50 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 48MHz. There are a total of YES channels in the device. In this chip, 44 pins can be accessed. It is equipped with 5 timers and counters. 44 pins are counted on this board. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors.
PIC18F44J50-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F44J50-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F44J50-I/ML Microcontroller applications.
  • Mobile computers
  • Toys
  • Food and beverage
  • Blenders
  • Plant factories
  • Electronic jamming systems
  • Fax machines
  • Auto-breaking system
  • Oscilloscopes
  • Coffee machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F44J50-I/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® XLP™ 18J
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F44J50
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.15V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    22.7mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm