  • PIC18F45K80-I/P
PIC18F45K80-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F45K80-I/P
HK JDW NO:
536-PIC18F45K80-I/P
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
PIC18F45K80-I/P
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F45K80 40 Pin 64MHz 3.3V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 183
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F45K80-I/P
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    64MHz
  • Base Part Number
    PIC18F45K80
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    3.6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x12b
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    5
  • Height
    4.953mm
  • Length
    53.213mm
  • Width
    14.732mm