  • PIC18F4685T-I/ML
PIC18F4685T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4685T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC18F4685T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F4685T-I/ML
Description:
96KB 48K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 18F Series PIC18F4685 44 Pin 40MHz 5V 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC18F4685T-I/ML Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 44-VQFN Exposed Pad package. Using Surface Mount, it is mounted. Package Tape & Reel (TR) contains it. It is equipped with a PIC core processor. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. There is FLASH program memory in it. There are 36 I/Os on the board. To find comparable components, use the PIC18F4685 base part number. The terminals of this device are located at QUAD. A 44 termination is contained within it. The PIC? 18F series includes this electrical component. Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved. The gadget has MICROCONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs. It is constructed using 44 pins. According to Surface Mount, it is mounted. On it, there are 44 pins. The component is included in Microcontrollers. In order to store data and programs, the devices have a memory size of 96kB. A 5V source of power is being used to run it. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 40MHz. In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 5V in their designs. 4 timer/counters are present. The part is a part of the PIC CPU family. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC18F4685T-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F4685T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F4685T-I/ML Microcontroller applications.
  • Calculator
  • Fabric
  • Firewalls
  • Hand-held metering systems
  • Mice
  • Embedded gateways
  • Laminators
  • DDC control
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Ipad
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4685T-I/ML
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F4685
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    96kB
  • RAM Size
    3.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    96KB 48K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm