  • PIC18F46Q10-E/MP
PIC18F46Q10-E/MP
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F46Q10-E/MP
HK JDW NO:
536-PIC18F46Q10-E/MP
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F46Q10-E/MP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18Q Series 3V 40-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 434
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F46Q10-E/MP
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    40-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18Q
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
    36
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    3.53K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    5mm