  • PIC18LF2450T-I/SO
PIC18LF2450T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF2450T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC18LF2450T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18LF2450T-I/SO
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF2450 28 Pin 48MHz 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 5335
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF2450T-I/SO
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF2450
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    RS-232, UART, USART, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    UART/USART, USB
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 10x10b
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm