  • PIC18LF26K42-E/ML
PIC18LF26K42-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF26K42-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC18LF26K42-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18LF26K42-E/ML
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18LF26K42 3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC18LF26K42-E/ML Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 28-VQFN Exposed Pad package. The way of mounting it is Surface Mount. You can find it in the package of Tube. The device has a PIC core processor. The temperature should be kept at -40°C~125°C TA while working. The type of memory it uses is FLASH. A total of 25 I/Os are available on this device. A component with the same part number as PIC18LF26K42 can be compared to other similar components. This device has terminals at QUAD. 28 terminationals are present. In the PIC? XLP? 18K series, this electrical component is found. High efficiency is possible due to the 3V supply voltage. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC. Clock frequency in the device is 64MHz. IT ALSO OPERATES AT 2.5V MIN AT 32 MHZ AND 1.8V MIN AT 16 MHZ also belongs to it. Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 2.7V. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC18LF26K42-E/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
PIC18LF26K42-E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF26K42-E/ML Microcontroller applications.
  • Laminators
  • 3D printers
  • Nintendo
  • Walkie talkies
  • Tape drives
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Paper shredders
  • Telephone sets
  • Hearing aids
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF26K42-E/ML
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2018
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 2.5V MIN AT 32 MHZ AND 1.8V MIN AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC18LF26K42
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 24x12b; D/A 1x5b
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm