  • PIC18LF45K22-E/ML
PIC18LF45K22-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF45K22-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC18LF45K22-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18LF45K22-E/ML
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF45K22 44 Pin 48MHz 3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3664
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF45K22-E/ML
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    YES
  • Number of Timers/Counters
    7
  • ROM (words)
    16384
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF45K22
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    12mA