  • PIC24F04KA201-I/MQ
PIC24F04KA201-I/MQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F04KA201-I/MQ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24F04KA201-I/MQ
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Description:
4KB 1.375K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F04KA201 20 Pin 32MHz 3.3V 20-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24F04KA201-I/MQ Overview
20-VQFN Exposed Pad-packages are available. This Microcontroller has 18 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a FLASH type of memory for its program. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® XLP™ 24F series components belong to this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 4KB 1.375K x 24. MCU is powered by PIC Core Processor. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. There are 20 terminations on the IC chip, which means there are 20 terminations on the integrated circuit chip. A 16-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. This MCU is implemented with 4kB memory. The base part number PIC24F04KA201 can be used to find alternatives. In the case of 32MHz frequency operation, it can perform efficiently. Using YES PWM channels, the device works. Chips have 20 pins. The clock has 3 timers or counters on it. 20 pins are counted on this board. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. The device has a total of 9 ADC channels in total.
PIC24F04KA201-I/MQ Features
20-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F04KA201-I/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F04KA201-I/MQ Microcontroller applications.
  • Calculators
  • Hearing aids
  • Scanners
  • Industrial instrumentation devices
  • Dishwashers
  • Equipment control
  • Binding machines
  • Coffee machines
  • Robots
  • Torpedo guidance
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F04KA201-I/MQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F04KA201
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 1.375K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Density
    32 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Low Power Mode
    NO
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    256
  • Number of ADC Channels
    9
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm