  • PIC24F16KL401T-I/MQ
PIC24F16KL401T-I/MQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KL401T-I/MQ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24F16KL401T-I/MQ
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KL401 20 Pin 32MHz 3.3V 20-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6129
Purchasing and Inquiry
PIC24F16KL401T-I/MQ Overview
Packaged in a 20-VQFN Exposed Pad format. There are 18 I/Os on the Microcontroller. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a FLASH type of memory for its program. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 24F series of components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 16KB 5.5K x 24. MCU is powered by PIC Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. There are 20 terminations on the IC chip, which means there are 20 terminations on the integrated circuit chip. 16-bits are used in Microcontroller. Input voltage for the chip is 3.3V volts. MCU chip has NO DMA channels. This MCU is implemented with 16kB memory. There are a number of alternatives to the base part number PIC24F16KL401 that you can find. An effective performance can be achieved at a frequency of 32MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. The chip has 20 pins. It is equipped with 4 timers and counters. In total, it has 20 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. In addition to the above, there are other features such as ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ, to name but a few.
PIC24F16KL401T-I/MQ Features
20-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F16KL401T-I/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F16KL401T-I/MQ Microcontroller applications.
  • Ipod
  • Leakage current tester
  • Scanners
  • Electromechanical control
  • Binding machines
  • Projector
  • Dialysis machines
  • Security systems
  • Auto-breaking system
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KL401T-I/MQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F16KL401
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm