  • PIC24FJ128GB210T-I/PT
PIC24FJ128GB210T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GB210T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GB210T-I/PT
Package:
100-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ128GB210 100 Pin 32MHz 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 4852
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GB210T-I/PT
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 24F
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GB210
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    84
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    18mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 24x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    23
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm