  • PIC24FJ192GA108-E/PT
PIC24FJ192GA108-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ192GA108-E/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ192GA108-E/PT
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 80 Pin 32MHz TQFP
Quantity:
In Stock : 6942
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ192GA108-E/PT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Number of Terminations
    80
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Frequency
    32MHz
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Memory Size
    192kB
  • Number of I/O
    69
  • RAM Size
    16kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    24mA
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    32MHz
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    196608
  • Core Architecture
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    69
  • RAM (bytes)
    16384
  • Length
    12mm