  • PIC24FJ256DA106T-I/MR
PIC24FJ256DA106T-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ256DA106T-I/MR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ256DA106T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ256DA106 64 Pin 32MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8593
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ256DA106T-I/MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ256DA106
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    52
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    18mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    262144
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm