  • PIC24FJ256GB106-I/PT
PIC24FJ256GB106-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ256GB106-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ256GB106-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ256GB106 64 Pin 32MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 918
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ256GB106-I/PT Overview
Packaged in a 64-TQFP format, this MCU is available in a compact size. 51 I/Os are available. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The PIC® 24F series includes this electrical component. There is 256KB 85.5K x 24 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. IC Chip 64 has 64 terminations. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. There is a 3.3V volt supply output on the chip. MCU chip has NO DMA channels. 256kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC24FJ256GB106. A good performance can be achieved at a frequency of 32MHz, as long as it is operated at a low power consumption. It is possible to access the 64 pins on the chip. It has 5 timers/counters. In total, it has 64 pins. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. As far as the programmability is concerned, it has 52 Programmable I/Os. 4 UART channels are available on it. In total, it has 16 ADC channels for the measurement of signals. A total of 1 A/D converters are included in this device. 9 PWM channels are used by the device. In this device, there's an 3-channel PWM controller.
PIC24FJ256GB106-I/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ256GB106-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ256GB106-I/PT Microcontroller applications.
  • DVD\DV\MP3 players
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Firewalls
  • Glucose monitoring systems
  • Projectors
  • Aerospace navigation systems
  • Security systems
  • Multi-meter
  • Telephone sets
  • Smart instruments
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ256GB106-I/PT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ256GB106
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Density
    2 Mb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    52
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    9
  • Number of I2C Channels
    3
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm