  • PIC24FJ32MC102-E/SS
PIC24FJ32MC102-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ32MC102-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC24FJ32MC102-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
32KB 11K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Series PIC24FJ32MC102 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 14144
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ32MC102-E/SS
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    PIC24FJ32MC102
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
    21
  • Speed
    16 MIPs
  • RAM Size
    1K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    32KB 11K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    32768
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
  • Number of Timers
    5
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm