  • PIC24FJ32MC104T-I/PT
PIC24FJ32MC104T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ32MC104T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ32MC104T-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
32KB 11K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ32MC104 44 Pin 32MHz 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 10292
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ32MC104T-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® 24F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ32MC104
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    16 MIPs
  • RAM Size
    1K x 16
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 11K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 14x10b
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    PIC
  • Max Frequency
    32MHz