  • PIC24FJ64GA004-I/ML
PIC24FJ64GA004-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA004-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA004-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ64GA004 44 Pin 32MHz 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA004-I/ML Overview
The package has a 44-VQFN Exposed Pad shape. There are 35 I/O ports on this device. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. This Microcontroller's program memory type is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® 24F series. 64KB 22K x 24 is the size of its program memory. MCU is powered by PIC Core Processor. 64kB memory size belongs to the Chip part. Using the base part number PIC24FJ64GA004, you will be able to find alternatives for the part. A good performance can be achieved at a frequency of 32MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The pin number of the component remains 44. In total, there are 5 timers/counters on the device. This equipment features FLASH memory. With PIC core architecture, it offers high performance. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. The device features 8 UART channels. It has a total of 13 ADC channels. As part of the design, the part has been designed to feature 2 channels for I2C communication.
PIC24FJ64GA004-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
PIC24FJ64GA004-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA004-I/ML Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • 3D printers
  • Smartphones
  • Scanners
  • Robots
  • Smart highways
  • Dialysis machines
  • Fire alarms
  • Leakage current tester
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA004-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-QFN (8x8)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 24F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA004
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Data Converter
    A/D 13x10b
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    PIC
  • Max Frequency
    32MHz
  • Number of Programmable I/O
    35
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    13
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of SPI Channels
  • Height
    950μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm