  • PIC24FJ64GA310-I/BG
PIC24FJ64GA310-I/BG
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA310-I/BG
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA310-I/BG
Package:
121-TFBGA
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ64GA310 121 Pin 32MHz 121-TFBGA
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA310-I/BG Overview
121-TFBGA-packages are available. There are 85 I/O ports on this device. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of program memory it uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in PIC® XLP™ 24F Series. There is 64KB 22K x 24 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. A PIC Core processor is used to power the device. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. There are 121 terminations on the IC chip. 16-bits are used for its size. DMA channels number YES. This MCU is implemented with 64kB memory. It is possible to find alternatives to the base part number PIC24FJ64GA310 by using the part number search tool. MCU's frequency is 32MHz. There are a total of YES channels in the device. In this chip, 121 pins can be accessed. The clock has 5 timers or counters on it. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In the 21 Programmable I/O section, it can be programmed in many different ways. The device has 4 UART channels. The ADC channel count on this device totals up to 24 channels. In this device, there's an 2-channel PWM controller.
PIC24FJ64GA310-I/BG Features
121-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ64GA310-I/BG Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA310-I/BG Microcontroller applications.
  • Television
  • PDAs, game consoles
  • Fire alarms
  • Instrument control
  • Aerospace navigation systems
  • Xbox
  • Automatic control
  • Microwave ovens
  • Projectors
  • Auto-breaking system
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA310-I/BG
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    121-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    121
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    121
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA310
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    6.9mA
  • Data Converter
    A/D 24x10/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    21
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    24
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    850μm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm