  • PIC24FJ64GB410T-I/PT
PIC24FJ64GB410T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GB410T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GB410T-I/PT
Package:
100-TQFP
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ64GB410 32MHz 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 4740
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GB410T-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GB410
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    84
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    22016
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • RAM (words)
  • Number of Timers
    19
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Number of DMA Channels
    6
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    12mm