  • PIC32MX120F064H-50I/MR
PIC32MX120F064H-50I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX120F064H-50I/MR
HK JDW NO:
536-PIC32MX120F064H-50I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX120F064H 50MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6483
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX120F064H-50I/MR
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® 32MX
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    PIC32MX120F064H
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 28x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    PIC
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm