  • PIC32MX150F256LT-50I/PF
PIC32MX150F256LT-50I/PF
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX150F256LT-50I/PF
HK JDW NO:
536-PIC32MX150F256LT-50I/PF
Package:
100-TQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX150F256L 100 Pin 50MHz 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 12470
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX150F256LT-50I/PF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 32MX
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC32MX150F256L
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 48x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    262144
  • Core Architecture
    PIC
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm