  • PIC32MX470F512LT-120/PF
PIC32MX470F512LT-120/PF
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX470F512LT-120/PF
HK JDW NO:
536-PIC32MX470F512LT-120/PF
Package:
100-TQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX470F512L 120MHz 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 10813
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX470F512LT-120/PF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PIC® 32MX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO AVAILABLE 2 DEDICATED DMA CHANNELS
  • Subcategory
    Microcontrollers
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    120MHz
  • Base Part Number
    PIC32MX470F512L
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    81
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    84mA
  • Data Converter
    A/D 28x10b
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    536576
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm