  • PIC32MX675F512HT-80I/MR
PIC32MX675F512HT-80I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX675F512HT-80I/MR
HK JDW NO:
536-PIC32MX675F512HT-80I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32? M4K? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MX Series PIC32MX675F512H 64 Pin 80MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC32MX675F512HT-80I/MR Overview
For space savings, it is available in the 64-VFQFN Exposed Pad package. The way of mounting it is Surface Mount. This item can be found in package Tape & Reel (TR). Device with MIPS32? M4K? core processor issupported. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. FLASH is the type of program memory used by it. There are 53 I/Os on it, which makes it a very simple device. In order to find similar components, it has a base part number of PIC32MX675F512H. The position of the device is QUAD at terminal. It has 64 terminationals. There are a number of electrical components in the PIC? 32MX series, including this one. Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency. As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROCONTROLLER, RISC. 64 pins are used to construct it. According to Surface Mount, it is mounted. There are a total of 64 pins on it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 512kB. In terms of architecture, it is based on PIC. Supply current is maximum at 98mA. Working at a frequency of 80MHz results in excellent efficiency. There are currently 5 timers/counters set up on the system. It is one of the members of the CPU family PIC. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.3V. The oscillator type Internal is used to operate the device.
PIC32MX675F512HT-80I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MX675F512HT-80I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX675F512HT-80I/MR Microcontroller applications.
  • Leakage current tester
  • DDC control
  • ECG machine
  • Process control devices
  • Dryers
  • Hearing aids
  • Heart rate monitors
  • Auto-breaking system
  • Current meter
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX675F512HT-80I/MR
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX675F512H
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    98mA
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of UART Channels
    6
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm