  • PIC32MZ2048ECM064-E/PT
PIC32MZ2048ECM064-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MZ2048ECM064-E/PT
HK JDW NO:
536-PIC32MZ2048ECM064-E/PT
Package:
QFP
Description:
Microcontroller 64 Pin 3V QFP
Quantity:
In Stock : 14956
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MZ2048ECM064-E/PT
  • Package / Case
    QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    360.605934mg
  • Number of Terminations
    64
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USB
  • Memory Size
    2MB
  • Number of I/O
    46
  • RAM Size
    512kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Core Architecture
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    46
  • Number of ADC Channels
    24
  • Length
    10mm