  • PIC32MZ2048ECM100-I/PF
PIC32MZ2048ECM100-I/PF
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MZ2048ECM100-I/PF
HK JDW NO:
536-PIC32MZ2048ECM100-I/PF
Package:
100-TQFP
Description:
2MB 2M x 8 FLASH MIPS32? microAptiv? 32-Bit Microcontroller PIC? 32MZ Series PIC32MZ2048EC 100 Pin 200MHz 3.3V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC32MZ2048ECM100-I/PF Overview
For space savings, it is available in the 100-TQFP package. Surface Mount is the way to mount it. Package Tray contains it. Devices with MIPS32? microAptiv? core processors are available. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. In terms of its program memory type, it is FLASH. 78 I/Os have been provided by the device. Other components that are comparable to it have the base part number PIC32MZ2048EC. At QUAD, its terminals are located. 100 terminations are present in it. The PIC? 32MZ series includes this electrical component. Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency. MICROCONTROLLER is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. A total of 100 pins are used in its construction. The component is included in Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 2MB. There is PIC core architecture for this system. This device works well at 200MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. 9 timer/counters are present. As part of the PIC CPU family, this component is included. In order to ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) must remain above 2.3V. An oscillator of type Internal is used.
PIC32MZ2048ECM100-I/PF Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MZ2048ECM100-I/PF Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MZ2048ECM100-I/PF Microcontroller applications.
  • Electronic jamming systems
  • Air fryers
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Missile control
  • Instrument control
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Tape drives
  • ECG machine
  • Home appliances
  • Christmas lights
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MZ2048ECM100-I/PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® 32MZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MZ2048EC
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    2MB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    78
  • RAM Size
    512K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    MIPS32® microAptiv™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    2MB 2M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 40x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Rate
    100 Mbps
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Core Architecture
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    40
  • Number of I2C Channels
    5
  • Number of SPI Channels
    6
  • Number of Ethernet Channels
    1
  • Height
    1.1mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm