  • PIS4720-271M-04
PIS4720-271M-04
advertisement
Manufacturer No:
PIS4720-271M-04
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-PIS4720-271M-04
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PIS4720-271M-04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    460MOhm
  • Rated Current-Max
    0.75A
  • Inductance-Nom (L)
    270 µH
  • Height
    6mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm