  • PK14-56R-C
PK14-56R-C
advertisement
Manufacturer No:
PK14-56R-C
HK JDW NO:
583-PK14-56R-C
Package:
Datasheet:
PK14-56R-C
Description:
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
PK14-56R-C
    Copper
  • Contact Plating
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Natural, Blue Stripe
  • HTS Code
  • Depth
    11.68mm
  • Wire Gauge
    14-18 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    27.432mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.080 27.43mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm