  • PK20X128VMD100
PK20X128VMD100
advertisement
Manufacturer No:
PK20X128VMD100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PK20X128VMD100
Package:
144-LBGA
Datasheet:
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K20 Series PK20X128 144-LBGA
Quantity:
In Stock : 15279
Step5Bar-code shipping tag
PK20X128VMD100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Kinetis K20
  • Published
    2016
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    PK20X128
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    100
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V