  • PK51X256CLK100
PK51X256CLK100
advertisement
Manufacturer No:
PK51X256CLK100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PK51X256CLK100
Package:
80-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K50 Series PK51X256 80-LQFP
Quantity:
In Stock : 14284
Step5Bar-code shipping tag
PK51X256CLK100
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Kinetis K50
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    PK51X256
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    39
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V