  • PLE0E102MDO1
PLE0E102MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLE0E102MDO1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLE0E102MDO1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLE0E102MDO1 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 7.1A @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 5mOhm.Pin number 2 remains attached to a comp2nt.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.08 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PLE0E102MDO1 Features
7.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLE0E102MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLE0E102MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PLE0E102MDO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    PLE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    19mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    7.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm