  • PLE0E561MCO1TD
PLE0E561MCO1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLE0E561MCO1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLE0E561MCO1TD
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLE0E561MCO1TD Overview
Systems need 6.1A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.(DC) voltage URdc of 2.5V is required for stable operation.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
PLE0E561MCO1TD Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
PLE0E561MCO1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLE0E561MCO1TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
PLE0E561MCO1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    PLE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.28mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    9mm