  • PLE0G821MDO1
PLE0G821MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLE0G821MDO1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLE0G821MDO1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLE0G821MDO1 Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 7A @ 100kHz.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 5mOhm, this electrical device works as follows.(DC) voltage URdc of 4V is required for stable operation.There is a dissipation factor of 0.08 % for the part.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
PLE0G821MDO1 Features
7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
PLE0G821MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLE0G821MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
PLE0G821MDO1
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PLE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    656μA
  • Ripple Current
    7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm