  • PLE0J471MDO1
PLE0J471MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLE0J471MDO1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLE0J471MDO1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLE0J471MDO1 Overview
Systems need 6.4A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 5mOhm on this electrical device.The comp2nt with the pin number 2 remains in place.Moreover, the part has a dissipation factor 0.08 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
PLE0J471MDO1 Features
6.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLE0J471MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLE0J471MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
PLE0J471MDO1
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    PLE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Length
    19mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    592μA
  • Ripple Current
    6.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm