  • PLE0J681MDO1TD
PLE0J681MDO1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLE0J681MDO1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLE0J681MDO1TD
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLE0J681MDO1TD Overview
System power is determined by 6.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 5mOhm.URdc must be set to 6.3V for stable operation.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PLE0J681MDO1TD Features
6.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C
PLE0J681MDO1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLE0J681MDO1TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
PLE0J681MDO1TD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    PLE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.857mA
  • Ripple Current
    6.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.7A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    13mm