  • PLF0E152MDO6
PLF0E152MDO6
advertisement
Manufacturer No:
PLF0E152MDO6
HK JDW NO:
555-PLF0E152MDO6
Purchasing and Inquiry
PLF0E152MDO6 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 6.1A @ 100kHz to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm is observed in this electrical device.To enable 305mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLF0E152MDO6 Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF0E152MDO6 Applications
There are a lot of Nichicon PLF0E152MDO6 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF0E152MDO6
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    305mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    12mm