  • PLF0E152MDO6TD
PLF0E152MDO6TD
advertisement
Manufacturer No:
PLF0E152MDO6TD
HK JDW NO:
555-PLF0E152MDO6TD
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLF0E152MDO6TD Overview
In order to power systems, 6.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PLF0E152MDO6TD Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF0E152MDO6TD Applications
There are a lot of Nichicon PLF0E152MDO6TD applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF0E152MDO6TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    PLF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm