  • PLF0E391MDL4
PLF0E391MDL4
advertisement
Manufacturer No:
PLF0E391MDL4
HK JDW NO:
555-PLF0E391MDL4
Purchasing and Inquiry
PLF0E391MDL4 Overview
3.2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
PLF0E391MDL4 Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF0E391MDL4 Applications
There are a lot of Nichicon PLF0E391MDL4 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF0E391MDL4
    17 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    195μA
  • Ripple Current
    3.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.5mm