  • PLF0E821MCO6TD
PLF0E821MCO6TD
advertisement
Manufacturer No:
PLF0E821MCO6TD
HK JDW NO:
555-PLF0E821MCO6TD
Purchasing and Inquiry
PLF0E821MCO6TD Overview
For power systems, 5.2A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm on this electrical device.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 2.5V is required.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
PLF0E821MCO6TD Features
5.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF0E821MCO6TD Applications
There are a lot of Nichicon PLF0E821MCO6TD applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF0E821MCO6TD
    17 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.41mA
  • Ripple Current
    5.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.2A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    9mm