  • PLF0G271MCO8
PLF0G271MCO8
advertisement
Manufacturer No:
PLF0G271MCO8
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLF0G271MCO8
Package:
Aluminum
Purchasing and Inquiry
PLF0G271MCO8 Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.There is the possibility of supplying the load with 500μA current.(DC) voltages rated at 4V achieve stable operation.
PLF0G271MCO8 Features
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 500μA current - leakage
a rated voltage (DC) of 4V
PLF0G271MCO8 Applications
There are a lot of Nichicon PLF0G271MCO8 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PLF0G271MCO8
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Ripple Current
    5.6A
  • Tan Delta
    0.08
  • Current - Leakage
    500μA
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    9mm