  • PLF0G561MDO1
PLF0G561MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLF0G561MDO1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLF0G561MDO1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLF0G561MDO1 Overview
Systems need 5.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.08 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLF0G561MDO1 Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF0G561MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLF0G561MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
PLF0G561MDO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PLF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    448μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm