  • PLF0J471MDO1TD
PLF0J471MDO1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLF0J471MDO1TD
HK JDW NO:
555-PLF0J471MDO1TD
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLF0J471MDO1TD Overview
5.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.(DC) voltage URdc of 6.3V is required for stable operation.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLF0J471MDO1TD Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF0J471MDO1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLF0J471MDO1TD applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PLF0J471MDO1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    PLF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.592mA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm