  • PLF1A151MDL4
PLF1A151MDL4
advertisement
Manufacturer No:
PLF1A151MDL4
HK JDW NO:
555-PLF1A151MDL4
Purchasing and Inquiry
PLF1A151MDL4 Overview
2.9A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PLF1A151MDL4 Features
2.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1A151MDL4 Applications
There are a lot of Nichicon PLF1A151MDL4 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
PLF1A151MDL4
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    2.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm