  • PLF1A271MDO1
PLF1A271MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLF1A271MDO1
HK JDW NO:
555-PLF1A271MDO1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PLF1A271MDO1
Purchasing and Inquiry
PLF1A271MDO1 Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 4.9A @ 100kHz.The device has an ESR of 8mOhm.Moreover, the part has a dissipation factor 0.08 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PLF1A271MDO1 Features
4.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1A271MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLF1A271MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PLF1A271MDO1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    540μA
  • Ripple Current
    4.9A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm