  • PLF1A271MDO1TD
PLF1A271MDO1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLF1A271MDO1TD
HK JDW NO:
555-PLF1A271MDO1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PLF Series 270μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 270μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to PLF series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the PLF1A271MDO1TD capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon PLF1A271MDO1TD is suitable to conduct the ripple current at 4.9A. PLF1A271MDO1TD Capacitor is mounted by Through Hole. There are 2 terminals embeded in PLF1A271MDO1TD Capacitor. There are 0.54mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. Voltage - Rated often has values of 10V.
PLF Series
Capacitance: 270μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PLF1A271MDO1TD Aluminum Polymer Capacitors.
  • Audio Crossover
  • Motor Control
  • Coupling or blocking
  • To reduce power noise & signal noise
  • Bypassing Noise Filtering
  • Power Factor Correction
  • Lighting Ballast
  • Signal decoupling & power bypass
  • Spot Welding
  • Frequency Converters
Step5Bar-code shipping tag
PLF1A271MDO1TD
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.54mA
  • Ripple Current
    4.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.9A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm