  • PLF1A471MDO1
PLF1A471MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLF1A471MDO1
HK JDW NO:
555-PLF1A471MDO1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PLF Series 470μF 10V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 470μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to PLF series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the PLF1A471MDO1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon PLF1A471MDO1 is suitable to conduct the ripple current at 5.7A. PLF1A471MDO1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 10V. There are 2 terminals embeded in PLF1A471MDO1 Capacitor. There are 940μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The voltage for the part is specified as 10V volts.
PLF Series
Capacitance: 470μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PLF1A471MDO1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Computer motherboards
  • Signal decoupling & power bypass
  • Motor Start
  • Spot Welding
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Coupling or blocking
  • To enhance power efficiency
  • Audio Crossover
  • Voltage Doubling
  • Bypassing Noise Filtering
Step5Bar-code shipping tag
PLF1A471MDO1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    940μA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm