  • PLF1A561MDO1TD
PLF1A561MDO1TD
advertisement
Manufacturer No:
PLF1A561MDO1TD
HK JDW NO:
555-PLF1A561MDO1TD
Purchasing and Inquiry
PLF1A561MDO1TD Overview
5.9A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.A value of 7mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
PLF1A561MDO1TD Features
5.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF1A561MDO1TD Applications
There are a lot of Nichicon PLF1A561MDO1TD applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
PLF1A561MDO1TD
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.9A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm